FAR SRS-dagen för lärare 2009
I början av december genomfördes den årliga FAR SRS-dagen för lärare. Dagen arrangeras som ett samarbete mellan FAR SRS, Skatteverket och CESAB.
Dagen genomfördes i Göteborg, Stockholm och Malmö. Sammanlagt deltog ett 80-tal lärare.
En bransch i förändring
|
Dagarna inleddes med en översiktsbild av hur revisionsbranchen förändras.
I Stockholm och Göteborg berättade FAR SRS generalsekreterare Dan Brännström om att revisionsbranschen numera kan definieras som en bransch för revision och rådgivning. När revisionsplikten försvinner kommer revisionsbyråer att erbjuda ett större sortiment av tjänster. Deltagarna tyckte att det var intressant att få en verklighetsbild från någon som är med och driver förändringarna. |
 |
|

|
I Malmö var det Bengt Skough (t h på bilden) som berättade att den slopade revisionsplikten knappast kommer att leda till några besparingar eftersom företagens intressenter kommer vilja ha en försäkran om att allt gått rätt till och företagen då måste köpa andra "”förtroendeskapande tjänster".
Ladda ner Bengts presentation |
|
Caisa Drefeldt som representerar FAR SRS i Bokföringsnämnden talade under rubriken "Värderingsfrågor i lågkonjunktur". Deltagarna tyckte att det var intressant att möta någon med så stor erfarenhet från branschen.
Ladda ner Caisas presentation
|
 |
|
|
Skattesystem i ständig förändring
|
Under eftermiddagspassen gav Fredrik Almqvist och Martin Pernheim från Skatteverket en översikt av de momsregler som företagare behöver käna till. |

|
 |
Deltagarna fick också en detaljerad information om ROT och hushållsnära tjänster.
Avslutningsvis diskuterades också den aktuella kassaregisterlagen.
Ladda ner Fredrik och Martins presentation
|
Årets FAR SRS-dagar fick många uppskattande kommentarer och vi hoppas kunna återkomma igen i december 2010.
Ett stort tack till alla som medverkat och deltagit!