Inspireras på DGE-lärarmöten

Distansarbetesperioden har givit oss nya erfarenheter. Bland annat olika sätt att genomföra aktiviteter som vi tidigare gjorde i klassrum och konferenslokaler. Modellen med korta distans-lärarmöten,ca 40 min, passar bra in i fullmatade dagsprogram. De senaste DGE-konferenserna har också fått flytta in på Zoom.

Vi kommer att fortsätta med distanslärarmöten framöver för att ge fler möjlighet att delta. Vi kommer också att erbjuda fysiska möten på Slottsbacken och andra platser framöver, då vi återigen kan resa och vara fler i samma lokal. 

Våra distansmöten håller dialogen igång och vi hälsar er välkomna till höstens möten!
Det finns lärarmöten som är generella, som den 11 november, då vi får höra det senaste från Företagskällan, och riktade möten som språklärarmötet den 21 oktober. Du ser programmet när du klickar dig vidare till anmälan.
Läs mer i kalendariet och anmäl dig här!

Välkommen!

Är din skola inte certifierad? Tag kontakt med oss för information.
Det finns också informationstillfällen och utbildningar att anmäla sig till. Se kalendariet.