Lär av Pernilla!

Pernilla Andersson, är lärare i ekonomi och juridik på ekonomiprogrammet, Eksjö gymnasium. Den 20 oktober prisades Pernilla och finalisterna Anders Enström och Martin Howe för sitt engagerade arbete. Anders tog hem förstapriset och Pernilla och Martin vann andra pris. Läs mer på Guldäpplets webb.

Pernillas arbete kännetecknas av ett stort engagemang som involverar eleverna i allt från planering till utvärdering av nya arbetsområden och deras arbete i projekt med andra elever, lärare och omvärld. Elevernas delaktighet i hela lärprocessen bidrar till att undervisningen blir angelägen och meningsfull. Pernilla utforskar och lär tillsammans med med sina elever och delar framgångar, misslyckanden, nyfikenhet och mod att våga pröva nytt. Eleverna stimuleras att bli entreprenöriella. 

Några intressanta projekt:

Några av Pernillas instruktionsfilmer:

Kontaktuppgifter: pernilla.andersson@eksjo.se