Lärarmöten och konferenser inspirerar

Distansmöten har blivit vardagsmat under året som gått. DGE är inget undantag. Modellen med korta lärarmöten på ca 40 min passar in i tuffa dagsprogram. De senaste DGE-konferenserna har också fått flytta in på Zoom.

Vi kommer att fortsätta med distanslärarmöten framöver för att ge fler möjlighet att delta. Vi kommer också att erbjuda fysiska möten på Slottsbacken och andra platser. Trots att vi blir allt bättre på att dela erfarenheter och diskutera över nätet, så saknas de viktiga pauserna och mellansnacken vi får när vi möts irl. 

Våra distansmöten håller dialogen igång och vi hälsar er välkomna till vårens möten!
det finns lärarmöten som riktar sig till lärare i t ex. Sh/Hi den 20 april och matematik den 22 april. Missa inte vårkonferensen den 5 maj. Du ser programmet när du klivkar dig vidare till anmälan.
Läs mer i kalendariet och anmäl dig här!

Välkommen!