DGE-konferens i Kungsbacka 3/10

Verklighetsbaserat lärande var temat för höstens DGE-konferens den 3 oktober. Det var nära hundra personer som deltog under dagen, som inleddes av Elof Lindälvs rektor Cindia Escalante-Mattsson. Vi hälsades välkomna till en av de största skolorna i DGE-nätverket, med hela tre ekonomiarbetslag. Trots olikheter har DGE-skolor ändå många liknade utmaningar vilket gör nätverkande med andra till en bra form för kompetensutveckling och reflektion. I år bjöd Rudbecksgymnasiet i Örebro och Elof Lindälvs gymnasium på skolexempel och elever från båda skolorna fanns med på scenen.

Nästa möjlighet att träffas i DGE-nätverket blir vid den årliga Vårkonferensen på Slottet som 2020 infaller den 20 maj, i direkt anslutning till UF-SM för att ni som reser långt ska kunna stanna kvar och delta. Agenda för mötet innehåller DGE-uppdateringar, nätverkande, tips och föreläsningar.
Välkommen!